Dis Ticaret Belgeleri – Ithalat – Ihracat

Dis ticaret konusuyla ilgilenen arkadaslar fazla.. Yeni baslayanlar icin dis ticaret belgelerini kisaca tanitmak istedim. Umarim yararli olur..

 

Gumruk Beyannamesi: Gumruk idareleri tarafindan kanun hukumleri geregince duzenlenen belgedir. 8 nusha halinde duzenlenir. Ilk uc nusha Ihracat, son uc nusha Ithalat ve 4,5. nushalar transit ticaret icin duzenlenir.

 

Sozlesme (Agreement): Ithalatci ve Ihracatci arasinda yapilacak ticaretin  gerekleri (urunun ozellikleri, odeme sekli, teslim yeri vs vs) ve ortaya cikacak olumsuzluklarda uygulanacak cezalari icerir.

 

Proforma Fatura: Proforma Invoice denilen belgedir. Alici icin satici tarafindan hazirlanan mallarin ozelliklerini, fiyat, teslim sekli, miktar gibi ozellikleri barindiran teklif belgesidir.

 

Navlun Faturasi: Freight Invoice denilir. Genelde faturanin icinde bulunan nakliye bedelinin ayri olarak fatura edildigini gosterir.   

 

Fatura: Invoice ya da commercial invoice denilen belgedir. Malin satisini gosteren resmi belgedir.

 

Paket Listesi: Packaging List, Packet List yada Packing List diye adlandirilan belgedir. Her ne sekilde olursa olsun (palet, koli, balya vs vs) olusturulan paketlerin iceriginin acik bir sekilde aciklandigi belgedir. Her paket icin ayri ayri olur.

 

Agirlik Listesi: Weight List olarak anilir. Ihracatcinin hazirladigi faturalanmis mallarin agirliklarini gosteren belgedir.

 

Denetim Sertifikasi: Certificate of Inspection denen belgedir. Ozellikle guvenilirligi oturmamis saticilardan yapilan alisverislerde isteniyor. Satici firma yada bagimsiz bir firma arafindan hazirlaniyor.

 

Spesifikasyon Sertifikasi: Certificate of Specification denir. Mallarin ISO ve TSE standartlarina uyup uymadigini gosteren belgedir.

 

EUR-1 Dolasim Belgesi: EFTA kaynakli urunlerin anlasmalardan dogan ayricaliklardan yararlanmasi icin kullanilan belgedir. Bu belgeyle elinizdeki malin kaynagini, geldigi ulkeyi ispat edersiniz.

                               

ATR Dolasim Belgesi: Kanun ve anlasmalarca belirlenmis hukumlere uygun olmasi sartiyla, gumruk birligi uyarinca ticari mallarin serbest dolasimina imkan saglayan belgedir.

 

Mensei Sehadetnamesi: Certificate of Origin denen belgedir. Malin hangi ulkeden geldigini belirtir boylece indirim ve muafiyetlerden faydalanabilir. Malin geldigi ulke ticaret odalarindan yada alicinin ulkesinin ticari temsilciliklerinden onaylatilir.

 

Saglik Belgeleri: Health Certificate denen belgedir. Gida ve bitkisel urunlerin saglik acisindan herhangi bir tehdit tasimadigini gosterir.  

 

Sigorta Policesi: Mallarin alis yerinden varis yerine kadar olusabilecek zararlari sigorta eden belgedir.

 

Police: Bill of Exchange denir. Alacaklinin borcluya gonderdigi odeme emridir.

 

Bono: Promisory Note denilen belgedir. Borclunun alacakliya gonderdigi odeme taahhutunu gosteren belgedir.

 

Tasima Belgeleri : (Ulasim yolu acisindan)

·        Denizyolu Konsimentosu (Marine Bill of Lading)

·        Fiata Belgeleri

·        Karayolu Tasima Belgesi (Roadway Bill)

·        Havayolu Konsimentosu (Airway Bill)

·        Hamule Senedi( Railway Consignment Note)

 

Bunlardan sadece denizyolu konsimentosu ciro ve teslim yoluyla mulkiyet kazandirir.

Konsimento (Bill of Lading) kavrami mali saticidan alindigini ve varis yerinde aliciya teslim edilecegini gosteren belgedir.Ayrica konsimentolardan en cok kullanlani da yukleme konsimentosudur. Ust uste tasima, Sevkiyatci, Konteyner, Klozlu ve Tesellum diger cesitleridir.

 

Ordino: Gumrukten mallari teslim almak icin acenta tarafindan aliciya duzenlenen teslim kagididir. Konsimentoyla birlikte gidilip alinir. 

3 Yanıt

  1. Merhabalar

    IDF Numarası nedir? Ne için gereklidir ve nasıl alınır?

    Lütfen bununla ilgili beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  2. Import Declaration Forms (IDF)

  3. Almanyadaki Türkler tarafından kurulan şirketlerin sayısının, 20 yıl öncesine kadar yaklaşık üç katına çıktığı belirlendi. 2012 yılında 80.000 Türk şirketinin 400.000 kişi çalıştırdığı, 36 milyar Euro gelir elde ettiği tespitlendi.Türk Alman ekonomisinin kalbi Gıda sanayi önde gelen faaliyet alanlarından biri haline gelmiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi hizmetler sektörünün önemi giderek artmıştır. Bu sınırları içinde yaşayan 5 milyona yakın Türk nüfusun etkisiyle Türkiye’nin ihracat-ithalat yatırımlar konusunda önemli partner konumundadır. Türkiye’nin ihracatında Almanya 1.sırada, Türkiye için önemli ticaret ortağı durumundadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: