TOBB KGK – Kadin Girisimciler Kurulu

Tobb un kadin girisimcilere ozel kurulunun web sitesi.. Gunumuzde kadinlar halen ekonomik olarak tam bagimsizligini elde edebilmis degil. Cam Tavan Etkisi gibi bir cok etken olsun kadinlarin ekonomik bir guc olarak ortaya cikmasina engel oluyor.

Genel kani olarak kendine ait olmayan baska isyerlerinde calisan kadinlarin isyerine sadakati ve calisma azmi erkeklere nazaran dusuk gorunsede, arastirmalara gore kadin girisimciler kendi isyerlerini ve islerini erkek girisimcilere nazaran daha cok sahipleniyor ve cokta iyi isletiyor. Bunun bir cok ornegi reel piyasalarda gorulebilir.

Bahsettigim sitede Tobb tarafindan Kadin Girisimcileri desteklemek ve yol gostermek adina kurulmus. Icerik olarak zayif kalmasina ve olmus olsun gibisinden kurulmasina ragmen yine de iyi bir bilgi kaynagi olabilir.

http://www.kadingirisimciler.org.tr/

Kendi sayfalarinda amaclarini soyle siraliyorlar.. Alintidir.

Görevler

Madde 4- KGK’ nin Görevleri: Ülkemizdeki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek. Kurul bunun yanısıra;

a) Kadınlara kişisel gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları yaratmak. Bu kapsamda:

1) Girişimcilik veya gelir yaratma gibi becerilerini gerçekleştirmek isteyen kadınlara bunu nasıl yapacaklarını öğrenmeleri için öğrenme ortamlarını hazırlamak.

2) Girişimci ruhlu kişilere, bu özelliklerini daha etkili ve verimli kullanabilmelerini sağlayacak ve iş kurmayı düşünenlere kuruluş ve devamındaki işi sürdürme süreçlerinde ihtiyaçları olacak temel bilgileri vermek ve yol göstermek amacıyla girişimcilik eğitimleri düzenlemek.

3) Kadın girişimcilere yenilikler ve iş yaşamı ile ilgili konular hakkında bilgi vermek amacıyla seminer, panel ve bunun gibi eğitim etkinliklerinde bulunmak.

4) Lise ve üniversitelerde girişimcilik dersleri,seminerleri,panelleri düzenlemek.

5) KGK tarafından girişimcilik,iş kurma konularında ilgili prosedürleri aktaran kitapçıklar ve CD’ ler hazırlamak.

6) Kadın Girişimcilik konusunda detaylı bilgileri ve olanakları güncel olarak sunan bir “Kadın Girişimciler Web Portalı” hazırlamak.

7) Bunlar ve KGK’nın diğer etkinlikleri yolu ile kadın girişimcilerin bilgi ve deneyimlerini birbirleri ile paylaşmalarını sağlayarak, varsa sorunlarına çözüm bulmaya çalışmak.

b) KGK eğitimlerin ve kapasite geliştirmenin yanı sıra kadın girişimcileri iş kurma ve işlerini başarılı bir şekilde sürdürme sırasında da desteklemek. Bu kapsamda:

1) Kadın girişimcilerin deneyimli girişimciler yanında staj yapmalarını sağlamak.

2) Yurt dışında, özellikle AB ülkelerinde yabancı girişimciler yanında kısa süreli staj imkanları yaratmak.

3) Koçluk sistemi geliştirerek yeni iş kuran girişimcilere deneyimli girişimciler tarafından belli sürelerde destek sağlamak.

4) Her yıl KGK öncülüğünde “Kadın Girişimcilik Yarışması” ve “Kadın Girişimcilik Fuarı” düzenleyerek Türkiye’deki kadın girişimcileri, fikirlerini,deneyimlerini ilgili fuar aracılığı ile buluşturmak ve uygulamaya geçirmelerine imkan sağlamak.

5) TOBB ve illerdeki odaların öncülüğünde çeşitli illerde “Kadın Girişimci Eğitim ve Danışma Merkezleri açmak ve bu merkezlerde özellikle AB ve diğer uluslar arası kadın girişimci kaynakları imkanları konusunda araştırmalar, Risk sermayesi, Euroawards gibi konularda danışmanlık yapmak.

c) Kadın girişimcilerde sosyal sorumluluk bilinci oluşturulması amacıyla eğitim programları ve çeşitli sosyal etkinlikler düzenlemek.

d) Türk ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacak sektörlerde girişimde bulunulmasına yardımcı olacak tedbirleri belirlemek ve bu sektörlere kadın girişimcileri yönlendirmek ve teşvik etmek.

e) Kadın girişimcilerin Sivil Toplum Kuruluşlarında, yerel yönetimlerde görev almalarını teşvik etmek.

f) Konuların özelliklerine göre çalışma grupları oluşturmak

Dahasi icin kendileri ile iletisime gecip imkan ve olanaklarin neler oldugu konusunda bilgi alabilirsiniz.. 

İLETİŞİM BİLGİLERİ  

 

 

 ANKARA

Tel: 0312 413 82 70 – 413 82 05

Faks: 0312 418 32 68

hkose@tobb.org.tr sakcam@tobb.org.tr

 

İSTANBUL

Tel: 0212 468 7979

Faks: 0212 468 7990

mustafa.mente@heytekstil.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: